Як повернути (не)якісний товар?

Ринок товарів та послуг значно розширився за останні роки. Ми як споживачі маємо можливість обрати будь-який магазин або компанію, щоб купити необхідну нам річ чи замовити певні послуги. При цьому ніхто з нас, на жаль, не застрахований від недобросовісних продавців чи виконавців, а відповідно -від неналежної якості продуктів та послуг, які можуть бути нами придбані чи отримані. Тут, як і в будь-якій іншій ситуації, головне – знати які права Ви маєте у разі придбання неякісної (і не тільки) продукції та яким чином ці права можуть бути реалізовані.

Отже, у разі придбання товару неналежної якості споживач протягом встановленого гарантійного строку має право вимагати (відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів»):

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

Цікаво, що у разі пред’явлення споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару на письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець (виробник) зобов’язаний мати обмінний фонд товарів (перелік таких товарів затверджений постановою КМУ № 172 від 19.03.1994).

Якщо виявлені недоліки є істотними або у разі фальсифікації товару, то на власний вибір Ви маєте право:

1) розірвати договір та отримати назад сплачену за товар грошову суму;

2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Окремо варто зазначити, що товари належної якості також можуть бути замінені. Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням (відповідно до ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Що стосується договору про виконання робіт/надання послуг (юридичних, ремонтних тощо), то споживач має право відмовитися від такого договору і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов’язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.

Якщо під час виконання робіт (надання послуг) стане очевидним, що їх не буде виконано з вини виконавця згідно з умовами договору, споживач має право призначити виконавцю відповідний строк для усунення недоліків, а в разі невиконання цієї вимоги у визначений строк – розірвати договір і вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення недоліків третій особі за рахунок

А тепер більш детально про алгоритм дій у разі придбання товару неналежної якості:

Крок 1: зберіть докази на підтвердження зазначених обставин: чек, квитанцію або інший документ, що підтверджує покупку, фото/відео дефекту товару (за можливості), письмове пояснення ситуації (коротко, але конкретно). Якщо мова йде про надання послуг, то бажано мати договір або переписку, що підтверджує наявність договірних відносин.

Крок 2: зверніться до продавця (виконавця послуг). Напишіть письмову претензію в двох примірниках (один лишіть у себе, інший вручіть продавцю). Обов’язково зазначте: дату покупки/отримання послуг; суть проблеми (що саме не працює чи не відповідає заявленим вимогам); Ваші вимоги (Ваше бачення вирішення ситуації: повернення коштів, обмін товару, ремонт тощо); посилання на порушену норму Закону України «Про захист прав споживачів». Претензію можна вручити особисто (на вашому примірнику має бути проставлена відмітка продавця про отримання) або відправити поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Положеннями Закону передбачено, що вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк – технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Крок 3: наполягайте на експертизі. Якщо продавець заперечує наявність дефекту, вимагайте проведення незалежної експертизи. Якщо експертиза підтвердить факт наявності дефекту – витрати на експертизу повинен компенсувати продавець. Якщо експертиза спростує твердження про наявність дефекту – витрати покладаються на покупця.

Крок 4: зверніться до контролюючого органу: якщо пряме урегулювання конфлікту з продавцем (виконавцем послуг) не дало результату, то потрібно використовувати більш ефективні методи вирішення ситуації, зокрема – звернення до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Крок 5: звернення до суду як найбільш радикальний спосіб захисту порушеного права. Якщо досудове урегулювання конфлікту між продавцем та покупцем не дало бажаного результату – залишається звернення до суду. Що можна просити в суді? Повернення коштів, відшкодування моральної шкоди, компенсацію витрат (на юридичну допомогу, експертизу тощо).

ВАЖЛИВО: відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» судовий збір за подання позовної заяви про захист прав споживачів не сплачується, що робить судовий захист прав споживачів більш доступним.

Отже, знайте свої права та вмійте ними користуватися, а в разі необхідності звертайтеся за професійною правовою допомогою до адвоката з великим досвідом вирішення подібних ситуацій – Берзінь Сергія Людвиговича.

Запис на консультацію за номерами: (099) 44-17-937; (097) 584-77-30.

Офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх). Адвокат також працює дистанційно, тому якщо Ви знаходитеся в іншому місті або навіть в іншій країні – звертайтеся!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *