Виконавчий напис нотаріуса як спосіб незаконного збагаченння кредиторів

Кожен кредитор знає, що звернення до суду не є для нього найкращим варіантом. Зайві судові витрати, довготривалість судового процесу, можливість оскарження позичальником заявлених грошових вимог і багато інших нюансів змусили кредиторів шукати інші способи швидкого та ефективного стягнення бажаних сум. Майже ідеальним варіантом тут став виконавчий напис нотаріуса, який швидко, дешево та сердито задовольняє усі вимоги кредитора, але в той же час приносить багато неприємностей боржнику.

Отже, що таке виконавчий напис нотаріуса?

Виконавчий напис нотаріуса – це розпорядження нотаріуса, яке вчиняється на договорі, що укладений між боржником та банком або мікрофінансовою організацією. Вчинення виконавчого напису нотаріусом робить кредитний договір повноцінним виконавчим документом, на підставі якого виконавець має право відкрити виконавче провадження та стягувати кошти з боржника. Тобто цей варіант передбачає стягнення грошових сум в обхід судового процесу, тут все набагато простіше та швидше.  

Порядок вчинення виконавчого напису регламентується Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія.

Відповідно до статті 90 Закону України “Про нотаріат” (Глава 14) стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак сам по собі факт подання стягувачем відповідних документів нотаріусу не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такої.

Чи можливо оскаржити виконавчий напис нотаріуса?

Оскаржити виконавчий напис можливо, але лише у судовому порядку. Потрібно звертатися до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

На яких підставах можливо оскаржити виконавчий напис нотаріуса?

1. Спірний характер боргу

Для законного оформлення виконавчого напису нотаріус має в обов’язковому порядку переконатися в тому, що відсутній спір щодо боргу між кредитором і боржником, а також у обґрунтованості розміру сум, які підлягають стягненню.

2. Відсутність нотаріального посвідчення договору по кредиту

Вчинити виконавчий напис можна лише на договорі, який попередньо був нотаріально посвідчений. Часто нотаріуси нехтують даним правилом. Такі дії є протиправними та підлягають оскарженню.

3. Стягнення неустойки та відсотків після встановленого терміну повернення кредиту

Кредитор не має права нараховувати та відповідно стягувати з боржника штрафи, відсотки за кредитом після спливу строку кредитування, який зазначається безпосередньо у кредитному договорі.

4. Порушення строків на пред’явлення претензій від кредитора

Кредитору надається три роки з моменту виникнення вимог за кредитними зобов’язаннями для отримання виконавчого напису нотаріуса. Представники банків та інших фінансових установ в більшості випадків звертаються за оформленням виконавчого напису по борговим вимогах до боржника, які вже були прострочені. В даному випадку виконавчий напис буде видано без дотримання вимог чинного законодавства.

Вчинення виконавчих написів стало своєрідним бізнесом для недобросовісних кредиторів, які таким чином незаконно збагачуються. На руку їм грає те, що боржники в силу необізнаності у своїх правах навіть не намагаються оспорити такі написи у суді, хоча це можливо та варто робити.

У справах, що стосуються визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, важливо не зволікати та діяти оперативно. Важливо правильно скласти позовну заяву, долучити необхідні докази, брати участь у судових засіданнях. Затягування чи помилки при написанні позовної заяви призводять до того, що боржники програють суди та виплачують штучно завищені або взагалі неіснуючі борги. Для того, щоб Вам не довелося нести невиправдані збитки, варто вчасно звернутися до адвоката, який надасть якісну юридичну консультацію, попередить про ризики та окреслить перспективи, а також допоможе:

  • визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню, зупинить стягнення із доходів на час розгляду справи в суді;
  • повернути стягнуті кошти по незаконному виконавчому напису;
  • зняти арешт з коштів на банківському рахунку боржника;
  • зняти арешти з майна;
  • компенсувати витрати на адвоката з відповідача.

За більш детальною інформацією звертайтеся до адвоката, який має великий досвід вирішення подібних ситуацій, – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *