Виділ частки з майна, яке є спільною власністю

Доволі розповсюдженими є ситуації, коли один будинок чи інший об’єкт нерухомості має декілька власників. Не завжди співвласники нерухомого майна доходять згоди щодо правил користування таким майном. В таких ситуаціях постає питання про те, яким чином можна залишити у своїй власності конкретно визначене майно та бути його повноправним власником з усіма похідними повноваженнями.

Чинне цивільне законодавство надає відповідь на вищезазначене запитання. Потрібно виділити в натурі майно, що є у вашій спільній частковій чи спільній сумісній власності (ст. 364, 370 ЦКУ).

Що передбачає процедура виділу частки зі спільного майна?

Виділення частки зі спільного майна передбачає поділ об’єкта нерухомості на самостійні об’єкти, які матимуть власний вхід та допоміжні споруди/приміщення. Іншими словами, завдяки даній процедурі за особою буде визначено конкретне майно та/або його межі, стосовно якого вона буде повноправним власником. При цьому повинні враховуватись інтереси усіх співвласників, а поділ в натурі не повинен призвести до того, що об’єкт нерухомого майна не зможе використовуватись ними за своїм цільовим призначенням.

Також при поділі майна в натурі можуть враховуватись можливі перепланування та перебудови. У випадку, якщо якомусь із співвласників відходить більша частина майна — інший власник має право на компенсацію.

При виділенні частки в натурі, як правило, зберігаються правовідносини спільної часткової власності. Їх припинення наступає тільки для співвласника, частка якого виділяється в натурі.

Які існують умови для виділу частки з майна, що є у спільній власності?

Виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об’єкта нерухомого майна.

Виділення в натурі частки нерухомого майна можливе в разі дотримання наступних умов:

  • поділ на самостійні об’єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами;
  • виділення в натурі частки об’єкта нерухомого майна, що є спільною власністю, можливе, якщо кожному співвласнику може бути виділено відокремлене приміщення з власним входом;
  • наявність реєстрації земельної ділянки, на якій розташований об’єкт нерухомого майна в Державному земельному кадастрі та реєстрації права власності на неї в установленому законом порядку.

Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (майно є неподільним), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

Право на частку у праві спільної власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

Які існують шляхи виділу частки з майна, що перебуває у спільній власності?

Існують 2 варіанти для проведення процедури виділу частки із спільного майна:

  1. Досудовий порядок – передбачає укладення нотаріально посвідченого договору (за умови наявності згоди від усіх співвласників). Складання такого договору, зважаючи на його складність, доцільно доручити адвокату, який зможе шляхом првильного формулювання умов договору захистити Ваші інтереси.
  2. Судовий порядок – передбачає звернення до суду з позовною заявою. В позові обов’язково має бути доведена технічна можливість для виділення частки в натурі. Для цього, як правило, потрібен висновок судової будівельно-технічної експертизи.

Отже, виділ частки з майна, що перебуває у спільній власності є складною та довготривалою процедурою. Найкращим варіантом для Вас буде звернення до адвоката, який грамотно складе договір про виділ у натурі частки зі спільного майна (у разі досудового урегулювання) або ж позовну заяву (у разі судового розгляду). Радимо вам звертатися до адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *