Підстави та порядок закриття кримінального провадження щодо дорожньо-транспортної пригоди

Закриття кримінального провадження – це процесуальна форма завершення кримінального провадження без притягнення особи до кримінальної відповідальності. Простіше кажучи, закриття кримінального провадження означає, що ніхто не понесе кримінальну відповідальність. Підстави закриття кримінального провадження передбачені статтею 284 КПК.

Далі розглянемо підстави, які є характерними для закриття кримінального провадження у справах, що стосуються дорожньо-транспортних пригод.

По-перше, це закриття кримінального провадження після проведення судмедекспертизи.

У кримінальних провадженнях щодо ДТП велику роль відіграє ступінь тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілим. Ушкодження можуть бути легкими, середньої тяжкості та тяжкими. Для того, щоб зрозуміти тілесні ушкодження якої тяжкості отримав потерпілий проводиться судмедекспертиза. Експерт вивчає медичну документацію потерпілого (мед. виписки, результати діагностичних процедур), при необхідності проводить особистий огляд та дає висновок, в якому вказує: 1) ступінь тяжкості тілесних ушкоджень; 2) наявність причинно-наслідкового зв’язку ушкоджень із ДТП.           

Важливо зазначити, що кримінальна відповідальність за ДТП із постраждалими настає лише тоді, коли внаслідок аварії постраждалі отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження. Якщо ж потерпілий отримав легкі тілесні ушкодження справу передають у поліцію (відділ адмін. практики) для притягнення винного водія до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП. Також винуватець несе цивільно-правову відповідальність (обов’язок відшкодувати матеріальні та моральні збитки).

У даному випадку умовою для закриття кримінального провадження є висновок судмедексперта про те, що ушкодження потерпілого належать до легких.

Правовою підставою закриття такого кримінально провадження є п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК – відсутність події кримінального правопорушення. Про це слідчий або прокурор виносить постанову.

По-друге, закриття кримінального провадження за відсутності вини.

Ніхто не повинен нести відповідальність за кримінальне правопорушення без наявності вини у вчиненні такого правопорушення. На етапі досудового слідства сторона обвинувачення (слідчий та прокурор) має розібрати, хто з водіїв винен у тому, що сталася ДТП. Для цього можуть бути проведені слідчі дії, передбачені законом. До них можна віднести: огляд місця ДТП, допит водіїв, інших свідків, слідчий експеримент, автотехнічну та трасологічну експертизу.

Таким чином слідство має встановити дії якого із водіїв призвели до порушення правил дорожнього руху та стали причиною ДТП. Сторона захисту також може проводити експертизи або клопотати про проведення повторних експертиз.

Отже, у даному випадку умовою закриття кримінального провадження є висновок автотехнічної експертизи про те, що єдиною причиною ДТП є порушення правил дорожнього руху самим потерпілим.

Таке кримінальне провадження закривається на підставі п. 2 ч.1 ст. 284 КПК – відсутність у діях водія складу кримінального правопорушення. Провадження закриває слідчий або прокурор своєю ухвалою на досудовому слідстві або суд шляхом винесення виправдувального вироку. Справу передають у поліцію (відділ адмін. практики) для притягнення винного водія (або пішохода) до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП. Також винуватець несе цивільно-правову відповідальність (обов’язок відшкодувати матеріальні та моральні збитки).

По-третє, закриття кримінального провадження внаслідок примирення з потерпілим.

Закон передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності внаслідок примирення підозрюваного/обвинуваченого з потерпілим.

Ініціювати примирення можуть: підозрюваний/обвинувачений, потерпілий, адвокат. Для того, щоб кримінальне провадження було закрите у даному випадку мають бути дотримані певні умови: 1) винуватець ДТП не був у стані сп’яніння; 2) немає попередніх судимостей; 3) застосовується лише у справах за ч. 1 ст. 286 КК (середньої тяжкості тілесні ушкодження у потерпілого); 4) винуватець повністю відшкодував шкоду потерпілому.

Таке кримінальне провадження закривається на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК – у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності внаслідок повного примирення з потерпілим.

Закрити кримінальне провадження по даній підставі може виключно суд. Якщо сторони примирилися, вони мають звернутися до слідчого зі спільною заявою про примирення. На підставі даної заяви прокурор готує клопотання та передає його до суду. Судом призначається судове засідання, у рамках якого розглядається питання закриття кримінальної справи зі звільненням від кримінальної відповідальності водія-винуватця.

Винуватець ДТП встановлюється слідством та судом, але звільняється від кримінальної відповідальності. За результатом судимості не має. Цивільно-правову відповідальність не несе, оскільки на момент примирення повністю відшкодовує заподіяну шкоду.

У справах, пов’язаних з ДТП, важливо правильно обрати тактику захисту та грамотно відстоювати свої права та інтереси. Допомогти у цьому Вам зможе адвокат з великим позитивним досвідом вирішення подібних справ. З метою отримання допомоги рекомендую звертатися до адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича, який має офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (поверх 3).

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *