Маєте підстави для оформлення відстрочки від мобілізації, але не знаєте з чого почати? У даній статті ми спробуємо коротко та лаконічно описати кожен крок у даній процедурі.
Найважливіше, що Ви маєте розуміти – наявність підстав для відстрочки сама по собі не звільняє Вас від обов’язку проходження військової служби. Тобто це лише ПРАВО, яке існує в теорії, і яке Ви повинні РЕАЛІЗУВАТИ фактично. Якщо Ви не оформите відстрочку у порядку, який передбачений законом, то навіть за наявності підстав для такої відстрочки Вас у будь-який момент можуть призвати до лав ЗСУ. То ж з чого слід почати?
По-перше, Ви маєте чітко розуміти, на якій підставі бажаєте отримати відстрочку, та чи є така підстава належною. Для того, щоб це з’ясувати необхідно звернутися до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Проаналізувавши дану статтю, усі підстави зазначені у ній можна поділити на такі групи: 1) за станом здоров’я; 2) за сімейними обставинами; 3) у зв’язку з професійною діяльністю; 4) у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня; 5) через бронь на певних роботах. Потрібно перевірити чи є причина, по якій Ви маєте намір отримати відстрочку, належною у юридичному плані, інакше Ви можете отримати відмову через неналежність заявленої підстави.
По-друге, Вам потрібно зібрати пакет документів, які підтверджують наявність підстав для відстрочки. Для того, щоб Ваше звернення до ТЦК та СП пройшло успішно, потрібно довести обставини, на які Ви посилаєтеся. Додаток до Постанови Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. № 560 визначає, який пакет документів необхідно подати. Якщо докази будуть неналежними або якщо їх взагалі не буде – Вам відмовлять.
По-третє, Ви маєте підготувати заяву про надання відстрочки від мобілізації до ТЦК та СП. Додаток до Постанови № 560, який уже зазначався вище, містить також встановлену форму заяви, яку необхідно заповнити та подати до органів ТЦК та СП з відповідними документами.
По-четверте, заяву з усіма додатками Ви маєте передати до органів ТЦК та СП. Зробити це можна двома способами: особисто або за допомогою засобів поштового зв’язку (адже закон не містить вказівки щодо особистого вручення пакету цих документів працівникам ТЦК та СП).
Після отримання пакету документів комісія при ТЦК та СП має розглянути Ваше звернення і прийняти рішення про надання відстрочки або про відмову у наданні такої. З моменту, коли була подана заява для оформлення відстрочки, і доки ця заява не розглянута, існує заборона на призов такого військовозобов’язаного і навіть на направлення його на військово-лікарську комісію.
Відмова в оформленні відстрочки від мобілізації можлива у двох випадках: коли особа не має права на відстрочку і обставини, на які вона посилається, законодавством не передбачені, та коли особа, можливо, і має право на відстрочку, але пакетом поданих документів це не підтверджується. Тому слід виважено підходити до питання отримання відстрочки, грамотно формувати заяву та додавати до неї усі наявні докази. Якщо Ви вважаєте, що відмова з боку ТЦК та СП була незаконною та необґрунтованою, можна оскаржити її у судовому порядку.
На жаль, станом на сьогоднішній день непоодинокими є випадки безпідставних відмов у наданні відстрочки, тому перед поданням документів до ТЦК та СП рекомендуємо Вам звернутися за юридичною консультацією та правовим супроводом до адвоката, який зможе передбачити усі ризики на початку, аби не отримати негативних результатів у кінці. За більш детальною інформацією звертайтеся до військового адвоката, який має великий досвід вирішення подібних ситуацій, – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).
Адвокат працює дистанційно на території всієї України та за кордоном. Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.