Чи можливо встановити додатковий строк для вступу у спадщину?

За загальним правилом для прийняття спадщини цивільним законодавством встановлено строк у 6 місяців, який обчислюється з дня смерті особи (ст. 1270 ЦКУ). Але як діяти, якщо у силу обставин, які не залежали від Вашої волі, строк був пропущений? Чи можливо його відновити або ж подовжити?

Існують певні винятки, коли суд може надати особі додатковий час для вступу у спадщину. Це можливо лише тоді, коли суд вирішить, що обставини, які завадили прийняти спадщину у встановлений законом строк (тобто протягом 6 місяців), були дійсно поважними. Суд оцінює наведені спадкоємцем обставини пропуску строку відповідно до свого внутрішнього переконання.

Для того, щоб з’ясувати які саме причини пропуску строку для вступу у спадщину прийнято вважати істотними та поважними, необхідно звернутися до судової практики, оскільки закон чіткого переліку таких причин не наводить.

Проаналізувавши судову практику, можна виокремити наступні підстави:

  • необізнаність спадкоємця про існування заповіту як такого;
  • тривала хвороба спадкоємця (підтверджена документально);
  • складні умови праці, які зокрема пов’язані з тривалим відрядження, в т. ч. закордонним, перебуванням на строковій військовій службі;
  • відбування спадкоємцем покарання в місцях позбавлення волі;
  • велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна.

Ще один момент, на який завжди варто звертати увагу – проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на постійній основі за однією адресою. Адже встановлення такого факту також надасть можливість вирішити питання із прийняттям спадщини в судовому порядку поза межами строку для прийняття спадщини. Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже, якщо Ви в силу певних обставин, пропустили строк для прийняття спадщини, варто зважити всі наявні фактичні обставини, поважність причин пропуску та вибрати максимального прийнятний шлях для виправлення наявної ситуації.

Довести у суді, що труднощі, через які строк вступу у спадщину був пропущений, є дійсно непереборними та істотними, доволі складно та проблематично, про що свідчить малий відсоток позитивної судової практики з даного питання. Тому найкращим варіантом для Вас буде звернення до адвоката, який допоможе Вам вирішити питання вступу у спадщину навіть у разі пропущення строку. Для аналізу та вирішення саме Вашої ситуації звертайтеся до адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича, який має офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *