Одією з найбільших професійних переваг адвоката є можливість подання адвокатського запиту.
Адвокатський запит – це ефективний та зручний спосіб отримання інформації, необхідної для захисту прав та інтересів клієнта. Стаття 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гарантує адвокатам право звертатися із письмовими запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації та копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Великим плюсом адвокатського запиту є обов’язок адресата надати відповідь на такий запит протягом 5 робочих днів з моменту отримання. Для порівняння: у загальному порядку відповідь на звернення громадян надається протягом місяця (ст. 20 Закону України “Про звернення громадян”). У випадку, якщо запитувані відомості містять великий обсяг даних або виникає потреба у пошуку даних серед великої кількості інформації, то термін відповіді на адвокатський запит може бути продовжений до 20 робочих днів. Але слід зазначити, що адвокату протягом 5 днів надсилається лист з обов’язковим обґрунтуванням причин відкладення відповіді.
За безпідставну відсутність відповіді або надання неповної відповіді на адвокатський запит встановлена адміністративна відповідальність ст. 212-3 КУпАП у вигляді штрафу.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії:
- свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;
- ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється. У разі відсутності копій вказаних документів у додатках до адвокатського запиту останній не може вважатися оформленим належним чином. Неналежне оформлення адвокатського запиту є підставою для відмови у наданні інформації та/або документів на такий запит.
Адвокатський запит подається у письмовій формі та повинен містити:
- Відомості про адвоката (ПІБ, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, контактні дані);
- Відомості про клієнта, в інтересах якого подається запит;
- Конкретний перелік інформації та документів, які необхідно надати;
- Посилання на норми закону, які гарантують право адвоката на отримання інформації;
- Підпис адвоката та печатку (за наявності).
Не може бути надана інформації з обмеженим доступом і копії документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Важливо з’ясувати, що саме законодавство відносить до інформації з обмеженим доступом. Право особи на доступ до інформації, якою володіють суб’єкти владних повноважень, інші розпорядники публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Ч.1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає три категорії інформації з обмеженим доступом, а саме:
- конфіденційна;
- таємна;
- службова.
Окрім того, інформація, що запитується адвокатським запитом, не може стосуватися роз’яснень положень законодавства чи надання консультацій.
Що стосується адвокатського запиту у кримінальному провадженні, то слід враховувати, що в межах кримінального провадження надання адвокату необхідної інформації та усіх документів повинно здійснюватися у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом.
Переваги використання адвокатського запиту:
- Оперативність отримання необхідної інформації;
- Законодавчо закріплена обов’язковість відповіді;
- Можливість оскарження відмови у наданні відповіді;
- Зміцнення позиції адвоката у процесі надання правової допомоги.
Станом на сьогоднішній день одним з найбільш затребуваних адвокатських запитів є запит до ТЦК та СП.
Ситуація з особистого професійного досвіду: клієнт вчасно оновив свої військово-облікові дані, але згодом у додатку Резерв+ отримав повідомлення про порушення правил військово обліку, у зв’язку з чим звернувся до мене для отримання правової допомоги, зокрема, з’ясування підстав порушення обліку. З метою з’ясування обставин справи, був направлений адвокатський запит до відповідного ТЦК та СП. У встановлений законом строк ми отримали відповідь, з якою Ви можете ознайомитися у даній статті.
Для більш детальної консультації звертайтеся до адвоката з великим професійним досвідом – Берзінь Сергія Людвиговича.
Запис на консультацію за номерами: (099) 44-17-937; (097) 584-77-30.
Офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх). Адвокат також працює дистанційно, тому якщо Ви знаходитеся в іншому місті або навіть в іншій країні – звертайтеся!
