Аліменти на дружину: умови та порядок стягнення

Побутує думка, що аліменти можна стягувати виключно на дитину, але така думка є помилковою. Існують також такі види утримання (аліментів) як аліменти на вагітну дружину та аліменти на дружину до досягнення дитиною трьох років.

Варто почати з того, що відповідно до ст. 75 СКУ дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 84 СКУ дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності. Дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Подання суду доказів того, що дружина під час вагітності потребує матеріальної допомоги не є обов`язковим, оскільки право на аліменти належить дружині під час вагітності незалежно від цієї обставини.

Сімейне законодавство встановлює дві умови для отримання аліментів вагітною жінкою та жінкою-матір’ю до досягнення дитиною 3-х роікв: 1) перебування в офіційному шлюбі (або якщо дитина була зачата у шлюбі); 2) можливість чоловіка надавати матеріальну допомогу.

Після народження дитини право дружини на утримання у зв’язку з вагітністю переростає у її право на утримання у зв’язку з доглядом за дитиною. У такому випадку аліменти стягуються без додаткового рішення суду. Тобто якщо ви подаєте позов про стягнення аліментів під час вагітності, то після народження дитини не потрібно ще раз звертатися до суду для отримання аліментів у зв’язку з доглядом за дитиною до 3-х років.

Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.

Невизнання чоловіком свого батьківства щодо зачатої дитини не є перешкодою для виникнення у дружини права на аліменти, оскільки батьківство чоловіка випливає зі шлюбу (презумпція батьківства) і може бути спростоване лише після народження дитини.

В п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що вирішуючи питання про розмір аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров’я, матеріальне становище дитини та платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, син; інші обставини, що мають істотне значення.

Коли припиняється право дружини на утримання:

  • припинення вагітності;
  • народження дитини мертвою;
  • дитина передана на виховання іншій особі;
  • у разі смерті дитини;
  • у разі виключення відомостей про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.

Для більш детальної консультації звертайтеся до адвоката з великим досвідом вирішення подібних ситуацій – Берзінь Сергія Людвиговича.

Запис на консультацію за номерами: (099) 44-17-937; (097) 584-77-30.

Офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх). Адвокат також працює дистанційно, тому якщо Ви знаходитеся в іншому місті або навіть в іншій країні – звертайтеся!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *