Зміни до Закону України «Про судовий збір»: доповнено перелік скарг, за які не сплачується судовий збір

Українське законодавство є доволі мінливим та непостійним: зміни та доповнення у ньому є справою буденною.

Однією з причин внесення змін до законів та підзаконних нормативно-правових актів є визнання їх повністю або частково неконституційними.

Відповідно до статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Так, 14 листопада 2024 року набрав чинності Закон № 4056-IX «Про внесення змін до Закону України “Про судовий збір” у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2024 року № 6-р(ІІ)/2024 щодо забезпечення принципу обов’язковості судового рішення».

Підстави та мета внесення змін до Закону України «Про судовий збір»

Підставою для внесення змін до закону стало Рішення Конституційного Суду України № 6-р(ІІ)/2024, яким встановлено, що частина 2 статті 3, підпункт 9 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визнані неконституційними в зазначеному аспекті та утрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення Конституційним Судом цього Рішення.

Метою документа є приведення положень закону у відповідність до Рішення КСУ від 13 травня 2024 року № 6-р(ІІ)/2024 у справі щодо відповідності Конституції (конституційності) частини 2 статті 3, підпункту 9 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону (справа про обов’язковість судового рішення).

Що ж змінилося?

Частина 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік заяв та скарг, за подання яких не потрібно сплачувати судовий збір.

Нині ж ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» викладена в новій редакції, а саме – доповнена пунктом 19, який передбачає, що судовий збір не справляється за подання «апеляційної та касаційної скарги на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду скарги на рішення, дію або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення».

Крім того, у новій редакції викладено пп. 9 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір». Встановлено, що ставки судового збору за подання апеляційної і касаційної скарг на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду встановлюються у таких розмірах:

  • юридичної особи або фізичної особи-підприємці – 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • фізичної особи – 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, перед зверненням до суду із заявою чи скаргою варто обов’язково звернутися до Закону України “Про судовий збір” в актуальній редакції для перевірки обов’язку сплати судового збору/звільнення від такого обов’язку, щоб не заплатити зайвого або ж навпаки недоплатити.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *