Оскарження рішень військово-лікарської комісії (ВЛК)

Відповідно до п. 1.2. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі Положення №402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Але чи завжди висновки ВЛК відображають реальний стан здоров’я особи? Звичайно, тут, як і в будь-якому питанні, виникають суперечки. Тому військовозобов’язаний може оскаржити рішення ВЛК, якщо він з тих чи інших причин з даним рішенням не погоджується. Постанова військово-лікарських комісій регіонів може бути оскаржена у Центральній військово-лікарській комісії або у судовому порядку (пп. 2.4.10 п. 2.4 глави 2 розділу I Положення №402). Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені виключно в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення №402).

Отже, у разі незгоди військового з висновком ВЛК такий висновок може бути оскаржений:

– у досудовому порядку (звернення до вищої ВЛК регіону/ Центральної ВЛК);

– судовому порядку (звернення до суду).

Щоб оскаржити рішення військово-лікарської комісії в досудовому порядку, необхідно:

  1. Написати заяву/скаргу особи щодо непогодження з висновками ВЛК та проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК.
  2. Долучити до заяви/скарги усі відповідні медичні документи, копію попереднього рішення ВЛК та копію військового квитка (посвідчення офіцера).

Заяву, медичні документи та копію постанови ВЛК необхідно самостійно принести до вищої ВЛК або надіслати поштою цінним листом з повідомленням про вручення з описом вкладення на адресу відповідної ВЛК.

За результатом розгляду скарги ВЛК переглядає оскаржувану постанову або може направити на повторний (контрольний) медичний огляд. Потім скаржнику надають новий висновок про стан здоров’я, який і буде братися до уваги. У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за Центральною військово-лікарською комісією (ЦВЛК).

Якщо оскарження в досудовому порядку не принесло позитивного результату, особа може звернутися до суду. Оскарження рішень ВЛК здійснюється в порядку адміністративного судочинства, оскільки військово-лікарські комісії є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції. Відповідно процес оскарження висновків ВЛК регулюється нормами Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ).

Тут важливо зазначити, що суд не може оцінювати висновки ВЛК на предмет правильності поставленого діагнозу. Скасувати рішення ВЛК за медичними показниками суд не має компетенції, але він може встановити порушення процедури проведення військово-лікарської комісії та на цій підставі скасувати рішення ВЛК. Також він може зобов’язати провести повторний медичний огляд та дообстеження військовослужбовця у випадку відмови відповідної ВЛК їх проводити.

Отже, суд вправі виявити порушення процедури проведення військово-лікарської комісії та на цій підставі скасувати рішення військово-лікарської комісії.

Що стосується строку оскарження рішення ВЛК, то дане питання регулюється ст. 122 КАСУ, згідно з якою даний строк складає:

  1. Три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови.
  2. Шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

Якщо Ви маєте намір оскаржити рішення ВЛК, рекомендуємо Вам попередньо отримати юридичну консультацію від висококваліфікованого адвоката, який має великий досвід вирішення подібних ситуацій, – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *