Перше, що ми маємо розуміти у рамках кримінального провадження для належного захисту прав особи, – на якій стадії знаходиться дане провадження. На практиці часто виникають ситуації, коли особа необізнана про те як просувається справа, в якій вона є потерпілим або ж підозрюваним, що фактично унеможливлює захист прав такої особи.
Звернення до правоохоронних органів з інформацією про вчинене кримінальне правопорушення є передумовою для початку досудового розслідування – першої стадії кримінального провадження. Деякі люди вважають, що факт звернення до поліції з повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення є гарантом відкриття провадження та автоматично прирівнюється до початку досудового розслідування. Але така думка є помилковою.
Що ж фактично означає відкриття кримінального провадження та як воно об’єктивно виражається? Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР) — це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних про кримінальні правопорушення та хід досудового розслідування у кримінальних провадженнях.
На жаль, практика говорить про те, що не все відбувається у рамках чинного законодавства. Часто працівники поліції усупереч букві закону відкривають провадження у справі набагато пізніше, ніж через 24 години після відповідного повідомлення, або взагалі не відкривають. Тобто звернення до поліції із заявою про вчинене кримінальне правопорушення не говорить про автоматичне відкриття провадження у такій справі і не гарантує, що воно взагалі буде відкрите.
Досудове розслідування відповідно до положень КПК України розпочинається з моменту внесення відомостей про кримінальне провадження в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Тому ми можемо зробити висновок про те, що перевірити чи відкрите кримінальне провадження можливо лише перевіривши чи внесені відомості про таке правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Чому факт відкриття кримінального провадження є важливим? По суті до відкриття провадження дізнавач, слідчий, прокурор не можуть нічого робити в рамках справи. Проводити будь-які слідчі (розшукові) дії правоохоронні органи можуть лише після початку досудового розслідування. Тому, якщо відомості про вчинене правопорушення не внесені до ЄРДР, говорити про те, що справа якимось чином просувається неможливо. Іншими словами, Ви можете бути впевнені в тому, що розслідування у справі розпочате не було, якщо відомості по цій справі не внесені до ЄРДР.
Яким чином можна перевірити чи внесені відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань? ЄРДР не є відкритим ресурсом спільного користування. Це означає, що далеко не всі мають доступ до даного реєстру. Коло осіб, які мають доступ до ЄРДР, є обмеженим та чітко передбаченим у законі. Сюди в першу чергу відносяться працівники правоохоронних органів. Крім них, інформацію з Єдиного реєстру досудових розслідувань у формі витягу можуть отримати сторони кримінального провадження. Тому, якщо Ви звернулися до поліції із заявою про вчинене кримінальне правопорушення або ж якщо Ви маєте серйозні підстави вважати, що така заява була подана проти Вас, то перевірити це у ЄРДР можливо двома шляхами:
- Особисто звернутися до органів поліції з відповідним запитом;
- Звернутися до адвоката, який шляхом подання адвокатського запиту зможе витребувати такий витяг.
Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли не можете самостійно отримати необхідну інформацію від правоохоронних органів, радимо Вам звернутися до адвоката. Часто працівники поліції користуються тим, що люди не обізнані у своїх процесуальних правах або ж не знають як ці права правильно реалізувати, тому порушують їх.
Кримінальний процес є складним багатоетапним явищем з великою кількістю нюансів та серйозними наслідками. Для грамотного захисту прав та інтересів особи у такому процесі необхідна відповідна кваліфікація та досвід участі у подібних справах. Тому радимо Вам не ризикувати та звернутися до адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича – який, окрім юридичної консультації, зможе надати Вам якісну правову допомогу та супровід на усіх етапах кримінального провадження, починаючи з перевірки факту відкриття кримінальної справи.
Офіс знаходиться за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).
Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.