Позбавлення батьківських прав через ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків, тому судді зазвичай розглядають такі справи дуже уважно, аби не припуститися помилки при винесенні рішення. Судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесі вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини, а тому результат судового розгляду повинен бути спрямований на захист її найкращих інтересів.

Перелік підстав, через які мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав чітко передбачений у ст. 164 Сімейного кодексу України. Даний перелік є вичерпним, доповненню та розширенню не підлягає.

Найрозповсюдженішою підставою звернення до суду з метою позбавлення батьківських прав, як показує судова практика, є підстава, передбачена п. 2 ч. 1 ст. 164 СКУ, а саме – ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти. Поняття «ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини» є доволі розмитим та може трактуватися по-різному. У законі часто можна знайти формулювання, які можуть здаватися неоднозначними.

Отже, для того, щоб зрозуміти, що саме мав на увазі законодавець необхідно звернутися до судової практики.  

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:

  • не забезпечують необхідним харчуванням, медичним доглядом, не займаються лікуванням дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
  • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
  • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
  • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
  • не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
  • не створюють умов для отримання нею освіти.

Вище зазначені фактори окремо та/або у сукупності можуть бути розцінені як ухилення від виховання дитини. Кожна така обставина має бути підтверджена належними доказами.

Відповідно до ч. 4 статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Важливо також зазначити, що позбавлення батьківських можливе лише у разі дотримання наступних умов:

  1. змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо;
  2. наявність вини у діях батьків;
  3. обставини, зазначені у заяві, підтверджуються належними та допустимими доказами.

У постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі  № 553/2563/15-ц зроблено висновок по застосуванню пункту 2 частини першої статті 164 СК України і вказано, що «ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками». Подібні правові висновки щодо застосування відповідних норм СК України викладені у постановах Верховного Суду: від 23 січня 2020 року в справі   № 755/3644/19, від 23 червня 2021 року в справі № 953/17837/19.

Якщо один із батьків свідомо ухиляється від виконання своїх обов’язків та фактично не бере участі у житті дитини, це призводить до ситуації, в якій дитина фактично позбавлена батьківського піклування, але при цьому залишається безліч юридичних питань, що вирішити без згоди другого з батьків неможливо. Саме тоді постає питання про вирішення цієї проблеми шляхом позбавлення батьківських прав для того, щоб позбутися юридичних формальностей та полегшити своє життя та життя дитини.

Якщо Ви зіштовхнулися з такою ситуацією та вагаєтеся на рахунок того з чого потрібно почати – почніть з юридичної консультації. Адвокат розповість Вам про усі ризики та перспективи справи, а також за необхідності надасть якісний правовий супровід. За більш детальною інформацією звертайтеся до сімейного адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича, який має офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *