На жаль, не всі батьки належним чином піклуються про своїх дітей. Варто зазначити, що турбота про дітей є не лише моральним, але і юридичним обов’язком кожного з батьків. Вони повинні піклуватися про дитину в духовному плані та, звичайно ж, фінансовому. Якщо один із батьків не вважає за потрібне виконувати свої зобов’язання перед дитиною добровільно, то інший має право дане питання вирішити у судовому порядку.
Той із батьків, з ким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів незалежно від терміну, який минув з моменту виникнення права на аліменти. Якщо перед Вами постало питання звернення до суду, перш за все рекомендуємо проконсультуватися з адвокатом, адже стягнення аліментів у судовому порядку має багато нюансів, які треба врахувати.
Першим етапом є звернення до суду. Тут потрібно визначитися у порядку якого провадження буде подана заява про стягнення аліментів. Якщо Ви претендуєте на розмір аліментів, передбачений законодавством, то варто подавати заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів у порядку наказного провадження (ст. 160 ЦПК України). Така заява може бути подана, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб (п. 4 ч. 1 ст.161 ЦПК).
Якщо Ви претендуєте на збільшений розмір аліментів та маєте на це підстави, то необхідно звертатися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів у порядку позовного провадження (ст. 175 ЦПК). Обов’язково потрібно додавати до такої заяви докази, що підтверджують необхідність отримання дитиною аліментів більших, аніж передбачені законом.
Крім цього, потрібно визначитися як саме Ви бажаєте отримувати аліменти: у твердій грошовій сумі або у частці від доходу платника аліментів. Адвокат зможе допомогти Вам обрати найбільш вигідний та практичний варіант, що буде підходити саме у Вашій ситуації.
Другий етап – звернення до виконавчої служби. На жаль, після винесення рішення судом справа не закінчується, оскільки будь-яке рішення має бути звернене до виконання. В іншому випадку, рішення буде існувати теоретично, але фактично виконуватися не буде. Тому адвокат оперативно підготує заяву про відкриття виконавчого провадження та направить її до відповідної виконавчої служби, яка у примусовому порядку буде списувати кошти з рахунків боржника.
У випадку відсутності офіційного доходу у платника аліментів державний виконавець повинен нараховувати аліменти з середньої заробітної плати для відповідної області (регіону). Те саме стосується підприємців – платників єдиного податку. Про це написано в ст. 195 Сімейного Кодексу України. Тобто якщо батько не працює, аліменти нараховуються із середньої заробітної плати за його місцем проживання.
У разі відсутності коштів на рахунках боржника обов’язок платити нікуди не зникне, навпаки буде нараховуватися борг, який рано чи пізно доведеться виплатити. Якщо боржник буде ухилятися від сплати боргу, у перспективі на нього очікує притягнення не лише до адміністративної (ст. 183-1 КУпАП), але і до кримінальної відповідальності (ст. 164 ККУ).
Деякі жінки відмовляються від звернення до суду з метою стягнення аліментів і, як аргумент, використовують твердження про те, що їм нічого не потрібно від чоловіка і вони самі можуть впоратися. АЛЕ пам’ятайте, що аліменти – це власність дитини, яка потребує піклування (в тому числі фінансового) від ОБОХ батьків. Відповідно до ст. 180 СКУ батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Дитина є найбільш вразливою стороною в ході будь-яких сімейних конфліктів, тому в першу чергу мають бути враховані її інтереси та потреби.
Якщо Ви не знаєте з чого почати, як правильно скласти заяву, які документи долучити, до якого суду звернутися і т.д., відповіді на усі Ваші запитання може надати сімейний адвокат – Берзінь Сергій Людвигович, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).
Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.