Страхові виплати у разі дорожньо-транспортної пригоди (ст. 124 КУпАП)

Якщо порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, то таке порушення буде кваліфіковане за ст. 124 КУпАП. Відповідальність за дане правопорушення передбачена у вигляді накладення штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

У цій статті є примітка, згідно з якою особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники дорожньо-транспортної пригоди скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Дорожньо-транспортні пригоди породжують немало неприємностей та незручностей, які в першу чергу пов’язані з відшкодуванням матеріальної шкоди, яка була завдана учасникам таких ДТП. Зазвичай, гостро постає питання про те, хто має оплачувати збитки потерпілій стороні: страхова компанія чи винна особа? Складність обумовлена тим, що судова практика з цього питання неодноразово змінювалася та довгий час залишалася неоднозначною. 

На сьогоднішній день Верховний Суд сформував таку правову позицію, відповідно до якої страхові виплати здійснюються страховою компанією, а не винною особою.

Для того, щоб отримати належні Вам страхові виплати варто самостійно вчинити ряд процесуальних дій, а не чекати поки страхова компенсує завдану майнову шкоду. Бездіяльність у даному випадку може призвести до того, що Ви не отримаєте компенсацію, тому не варто легковажно відноситися до даного питання. Що саме потрібно робити та до кого звертатися аби отримати страхові виплати?

Питання, пов’язані із страхуванням та страховими виплатами, врегульовані Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Закон передбачає обов’язок винного водія повідомити свою страхову компанію протягом 3 днів з дати ДТП про страховий випадок. Незалежно від того виконав він цей обов’язок чи ні, Вам потрібно самостійно подати заяву в страхову компанію, в якій застрахована відповідальність винного водія. В заяві варто вказати обставини ДТП, Ваші реквізити для виплати та інші дані, які вимагаються страховою. Як правило, в офісах страхових компаній або на їх сайтах є бланки заяв та перелік документів, які варто додати в кожному конкретному випадку.

Страхове відшкодування – це сума, яку страхова компанія виплачує потерпілому, якщо стався страховий випадок (тобто ДТП). Страхове відшкодування обмежується страховою сумою, яка вказується в полісі (за шкоду, завдану майну – це 100 тис. грн і більше). В полісах завжди передбачена сума франшизи – це сума, на яку зменшується страхове відшкодування і яке відшкодовується тільки винною особою. Як правило, франшиза складає декілька тисяч гривень.

Як саме визначається сума, яка буде підлягати відшкодуванню? Відповідно до п. 34.2 ст. 34 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду страховик зобов’язаний направити свого представника (працівника або експерта) на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків. Тому не варто ремонтувати автомобіль до того як прибуде експерт, аби він міг реально оцінити шкоду, завдану автомобілю. Якщо 10 днів минуло, а експерта Ви так і не дочекалися, Ви можете залучити власного спеціаліста, який складе звіт із зазначенням суми завданих збитків. Цей звіт потрібно подати в страхову.
Так само Ви маєте право залучити власного спеціаліста, якщо не погоджуєтесь із сумою, яку визначив експерт страхової.

Страхова компанія за результатами розгляду всіх поданих потерпілим документів приймає рішення про виплату страхового відшкодування або про відмову у виплаті. Відшкодування має бути виплачено не пізніше 90 днів з дати подання заяви та всіх необхідних документів. Якщо із потерпілим досягнуто згоди щодо розміру виплати, рішення може бути прийняте швидше.

Якщо виявиться, що винний водій не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, тобто не укладав договору зі страховою, або не поновлював такий договір після його закінчення, то відшкодування за такого водія виплачує МТСБУ (Моторно-транспортне страхове бюро України). Всі вище перелічені дії для звернення до страхової винуватця є актуальними і в даній ситуації.

Якщо страхова відмовила у виплаті повністю або частково необхідно звертатись до суду з позовом. При цьому важливо розуміти, що з винної особи шкода теж може стягуватися, але в розмірі, який не покривається страховкою. Тобто позов до страхової компанії має подаватися, якщо вона не виплатила належні Вам кошти, хоча страховий ліміт їх покриває. До винної особи варто подавати позов, якщо страховий ліміт був виплачений, але збитки, завдані ДТП, покриті не були.

Для того, щоб вчасно та правильно подати усі необхідні документи до страхової компанії або ж до суду, Вам варто звернутися до адвоката, який щоденно зіштовхується з подібними ситуаціями та допоможе отримати належні Вам виплати. Адже як показує практика страхові компанії спеціально занижують суми страхових виплат або взагалі відмовляються їх виплачувати. Для більш детальної консультації звертайтеся до адвоката в Одесі – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).

Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *