Кожна людини хоча б раз у житті прямо або опосередковано зіштовхувалася з питаннями, що стосуються спадкування.
Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦКУ).
На практиці непоодинокими є випадки неправильного складання заповіту – недодержання форми, змісту або ж процедури. Як наслідок, маємо порушення прав спадкоємців. І в таких ситуаціях постає питання про те наскільки реально відновити порушене право шляхом скасування такого заповіту.
Тут важливо зазначити, що закон дійсно передбачає спеціальний спосіб захисту прав спадкоємців, а саме – визнання заповіту недійсним. Недійсні заповіти поділяються на нікчемні та оспорювані відповідно до ст. 1257 ЦКУ.
Нікчемним є заповіт, якщо його недійсність прямо встановлена законом. Наприклад, заповіт складений особою, яка не мала права на це майно, або складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення.
На відміну від нікчемного заповіту, недійсність оспорюваного заповіту прямо не встановлена законом, а визнання такого заповіту недійсним можливе лише шляхом ініціювання відповідного судового процесу.
Справи щодо оскарження заповіту у суді є складними, довготривалими та часто непередбачуваними. Існує безліч нюансів, які потрібно врахувати та проаналізувати, тому якщо Ваше право як спадкоємця було порушене і Ви маєте намір оскаржити це у суді, найкращим варіантом буде звернення до адвоката, який завдяки досвіду вирішення подібних ситуацій, зможе надати консультацію щодо перспектив такої справи та допомогти її вирішити.
Як показує судова практика, існують 3 основні підстави для звернення до суду з метою оскарження заповіту:
- Невідповідність заповіту волі спадкодавця.
Обов’язковим елементом такого оскарження є призначення посмертної судово-психіатричної експертизи. Висновок такої експертизи є вагомим доказом у справі, проте оцінюється на рівні з іншими доказами. Важливим моментом у таких справах є показання свідків, які постійно спілкувались зі спадкодавцем, а тому можуть підтвердити прояви його поведінки, обставини дня складення заповіту та інше. Також адвокат подасть клопотання про витребування з закладів охорони здоров’я медичних карток заповідача, інформації про перебування останнього на обліку у нарколога чи психіатра.
- Складення спадкодавцем заповіту під фізичним чи психологічним тиском та насиллям.
У більшості своїй мова йде про шахраїв, які змушують літніх людей складати заповіт на їхню користь. В даній категорії справ досить значну роль грає оперативність проведених юридичних дій, оскільки шахраї, отримавши свідоцтво про право на спадщину, одразу ж продають успадковане майно, після чого зникають з коштами. Адвокат зможе швидко та оперативно подати усі необхідні документи до суду аби вчасно відновити порушене право спадкоємця.
- Недотримання форми заповіту.
Закон встановлює обов’язкову письмову форму для заповіту. Документ можна написати від руки. Головне, щоб нотаріус посвідчив його і вніс інформацію до Спадкового реєстру. Особлива увага приділяється вказівці на дату і місце складання документа, а також підпису спадкодавця. Сумніви в справжності підпису є підставою для подання адвокатом клопотання про проведення почеркознавчої експертизи. Адже за загальним правилом людина повинна підписати заповіт особисто.
Після з’ясування підстав оскарження, адвокат зокрема грамотно складе позовну заяву, додасть усі наявні на Вашу користь докази, повністю сформує пакет усіх необхідних документів та подасть до суду згідно правил підсудності. Ваша участь не є обов’язковою, оскільки адвокат як представник на підставі договору зможе виступати у суді від Вашого імені та у Ваших інтересах.
Заповіт, який був визнаний судом недійсним, не має жодної юридичної сили та юридичних наслідків, тобто спадкування надалі відбувається за законом або за іншим заповітом, складеним раніше (у разі наявності такого).
Для більш детальної консультації звертайтеся до адвоката в Одесі, який працює дистанційно на території всієї України, а також за кордоном, – Берзінь Сергія Людвиговича, офіс за адресою: м. Одеса, площа 10-го Квітня, буд. 1, офіс 35 (3 поверх).
Запис здійснюється за попереднім дзвінком по телефонам: (099) 44-17-937, (097) 584-77-30.